Organizacja wesela: o czym pamiętać przy planowaniu stołów weselnych?

Organizacja wesela to ogromne przedsięwzięcie. Parze Młodej zależy, żeby wszystko było perfekcyjne, a goście wyszli z przyjęcia oczarowani. Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do dekoracji – również stołów weselnych. Podpowiadamy, jak zaplanować i udekorować stoły weselne, by było funkcjonalnie i w najmodniejszym stylu.

Decyzja o wyborze stołów i ich ustawieniu jest jedną z kluczowych, jaką muszą podjąć narzeczeni, organizując wesele. Dlaczego? W dużej mierze wielkość i rodzaj stołów determinują klimat imprezy. Potężne szerokie i długie ławy kreują atmosferę swobodnej biesiady, zachęcają do integracji w szerszym gronie. Małe, zwykle okrągłe stoliki kojarzą się kameralną, elegancką i bardziej stonowaną imprezą, podczas której więcej jest miejsca na uprzejmą konwersację w małym gronie niż spontaniczne śpiewy z kieliszkiem w dłoni. Stosowane są też warianty pośrednie – czyli stoły średniej wielkości – zwykle wybierane, jeśli na weselu bawią się zróżnicowane grupy gości – wówczas przy jednym stole siedzą seniorzy, przy innym bawi się młode towarzystwo, czy zaproszeni z grona pracy. Niezależnie od wybranego wariantu ważne jest, by liczba i wielkość stołów były wystarczające – nie ma nic gorszego, niż ścisk przy weselnym stole.

Jak udekorować stoły weselne?

Trudno sobie wyobrazić wesele bez dekoracji. Dotyczy to także stołów. Obecnie bardzo modne jest wybieranie motywu przewodniego wesela – może to być konkretny wzór albo kolor lub dwa, które powtarzają się we wszystkich dekoracjach, dając efekt spójnej aranżacji. Pozwala to też na wybranie klimatu wesele (np. eleganckie, boho, awangardowe, retro) i konsekwentne trzymanie się tego stylu w dekoracjach.

W wariancie eleganckim na stołach zobaczymy więc białe obrusy, delikatnie dekorowaną zastawę oraz klasyczne kompozycje kwiatowe. W wariancie awangardowym obrus może być kolorowy, podobnie jak zastawa, zaś bukiety możemy zastąpić na przykład ogromną liczbą szklanych flakonów z pojedynczymi kwiatami.

Jakie dekoracje stołów weselnych są modne? Przede wszystkim do lamusa odchodzi bogactwo i przepych. Modne stoły weselne nie powinny wyglądać jak z katalogu, lepiej by dekoracje były lekkie, robiły wrażenie niewymuszonych i swobodnych. Aby osiągnąć taki efekt, unikamy dekorowania wszystkich stołów identycznie i symetrycznego ustawiania kompozycji kwiatowych. Śmiało możemy miksować płaskie kompozycje z wyższymi bukietami, a także różnicować kwiaty na poszczególnych stolikach, łącząc je tylko motywem kolorystycznym.

Drugim wyraźnym trendem jest minimalizm, czyli bardzo oszczędne dekoracje stołów weselnych. Prawdziwym hitem jest rezygnacja z obrusów – całkowita lub na rzecz wąskiego bieżnika biegnącego przez środek długiego stołu. To dobry pomysł, jeśli stoły są solidne, z naturalnego drewna, którego piękna nie warto ukrywać. Także stoły industrialne wyglądają świetnie bez obrusów. Minimalizm w dekoracjach weselnych jest na pewno bardzo praktyczny – nie ma nic gorszego niż para młoda ukryta za rozbudowaną kompozycją kwiatową, lub strzeliste bukiety, które umożliwiają rozmowę przy stole, zasłaniając nam innych biesiadników. W wariancie minimalistycznym kilka prostych kompozycji kwiatowych zalśni pełnym blaskiem, nie przyćmiewając samego celu i sensu przyjęcia.

Warto też pamiętać, że na stołach poza kwiatami często znajdują się inne elementy dekoracyjne – winiety oznaczające miejsca, efektownie ułożone serwetki, coraz częściej też mini podarunki dla gości. Warto zadbać o równowagę między tymi elementami.

Jak udekorować bufet weselny?

Coraz częściej na weselach mamy do czynienia z bufetem – czy to z alkoholami czy z innymi daniami lub tzw. wiejskim stołem. Dzięki temu na stołach dla gości nie ma problemu z nadmiarem półmisków. Bufet warto udekorować oszczędnie, unikając kwiatów, które bardzo mocno pachną, bo przy intensywnych aromatach jedzenia może to być za wiele. A może wystarczą po prostu kwiaty rozrzucone na stole, tworzące artystyczny kwiatowy bałagan? 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 569 745

E-mail: kontakt@hotel-zlotaroza.pl

Jak wybrać najlepsze miejsce na konferencję czy bankiet? Jak wybrać hotel dla gości weselnych? Czy wesele w hotelu to dobry pomysł? Odpowiedzi znajdziecie na naszej stronie.