Maraton przygotowań przed Pierwszą Komunią Świętą

Obecnie przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej to długie godziny przygotowań zarówno ze strony rodziców, jak i samego dziecka. Jeśli chodzi o większość katolickich rodzin maj to szczególny czas – miesiąc maryjny, a przy okazji czas Pierwszej Eucharystii. Natomiast dla rodziców, których dziecko przystępuje po raz pierwszy do komunii, miesiące, które poprzedzają ten bardzo ważny moment to czas intensywnych przygotowań. Trzeba wiedzieć, że ten sakrament to nie jest tylko sakrament duchowy, ponieważ wymaga planowania i logistyki godnej najlepiej funkcjonujących przedsiębiorstw. Ważna jest bardzo choćby nauka modlitw, trzeba zadbać też o kwiaty do kościoła i prezent dla księdza. Dodatkowo musimy pamiętać o terminach spowiedzi oraz spotkaniach organizacyjnych.

Bardzo ważne jest, aby oprawa Pierwszej Komunii Świętej była odpowiednia. Dlatego też rodzice ustalają wysokość składek na poszczególne rzeczy, typu prezenty dla wychowawców i księży, kwiaty do kościoła, pamiątka dla dziecka, sukienka czy alba. Bywa, że w kwoty składek różnią się w zależności od parafii i podjętych decyzji, ale zazwyczaj wywołują one niezadowolenie rodziców. Pomimo iż tego rodzaju wydatki mocno obciążają domowy budżet to w jakiś sposób są one przeznaczane dla dziecka. Problematyczne jest jednak złożenie się na dziękczynną ofiarę dla parafii, zwaną całkiem oficjalnie prezentem dla proboszcza, który nie jest w żaden sposób zaangażowany w jakąkolwiek pomoc w czasie Komunii, a dzieci i rodziców omija z daleka.

Trzeba być także przygotowanym na duży wydatek, jaki jest organizacja przyjęcia dla rodziny. Bardzo dużo osób rezygnuje z tego całkowicie lub urządza jakąś imprezę u siebie w domu. Wynika to z tego, że lokale są zbyt drogie, albo po prostu zajęte z tak dużym wyprzedzeniem, że nie sposób znaleźć cokolwiek sensownego. Nawet, gdy rodzice urządzają spotkanie dla 20 osób u siebie w domu to jednak wiążę się to z potrzebą wzięcia urlopu w pracy, ponieważ Komunia jest w sobotę, a przecież piątek nie jest dniem wolnym, a na dodatek jest już szczegółowo zaplanowany: o 16:00 jest Masza święta, 16:30 spowiedź, 19:30 – sprzątanie kościoła. Wymagane jest, aby od każdego dziecka przyszła chociaż jednak osoba do pomocy przy sprzątaniu i dekorowaniu budynku.

Jeżeli chodzi o finanse to największy problem polega na tym, że wydatki związane z uroczystościami można ustalić samemu, jednak tych kościelnych już nie. Największy wydatek dochodzi za koszt kwiatów. Do tego dochodzą opłaty za kamerzystę i fotografa, ale to już jest dla chętnych. Minusem fotografa jest fakt, że co prawda nie jest on obowiązkowy, ale do ołtarza może podejść tylko jeden, więc jeśli chce mieć zdjęcie swojego dziecka, nie ma wyjścia – trzeba zapłacić. 

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 569 745

E-mail: kontakt@hotel-zlotaroza.pl

Jak wybrać najlepsze miejsce na konferencję czy bankiet? Jak wybrać hotel dla gości weselnych? Czy wesele w hotelu to dobry pomysł? Odpowiedzi znajdziecie na naszej stronie.