Nietypowe zwyczaje sylwestrowe

Sylwester to nie tylko czas wyjątkowej, niezapomnianej zabawy. To również noc, w czasie której świętujący odwołują się do dziesiątek dziwnych przesądów. Niektóre bawią, inne budzą zdumienie, wszystkie są jednak praktykowane w tym samym celu – aby zapewnić sobie pomyślność w nadchodzącym roku. Które z nich są szczególnie interesujące? Jeśli chcemy powitać nowy rok niekonwencjonalnie, powinniśmy udać się do Hiszpanii. Jej mieszkańcy są zwolennikami zabawy w gronie przyjaciół i znajomych, możemy mieć jednak pewność, że przed północą większość z nich będzie chciała pojawić się na głównym placu miasta. Obecność mieszkańców Hiszpanii w takim miejscu nie jest zresztą przypadkowa, już od ponad stu lat na głównych placach je się bowiem winogrona. Co ważne, je się te owoce w określony sposób, zwyczaj nakazuje bowiem, aby dwanaście winogron zjeść w czasie dwunastu następujących po sobie uderzeń zegara. Najlepiej zrobić to stojąc na lewej nodze, prawa posłuży nam bowiem, aby o północy wkroczyć nią w nowy rok. Zwyczaj został wprowadzony przez plantatorów winogron na początku dwudziestego wieku, musi być przy tym skuteczny, skoro odwołuje się do niego tak wiele osób. A przecież przestrzeganie rytuału nie jest wcale proste i wymaga niemałej zręczności. Na szczęście, tu Hiszpanom pomagają nieocenieni sprzedawcy, tuż przed sylwestrem bez trudu można więc kupić winogrona pakowane po 12 nie tylko pozbawione pestek, ale i skórek.

A może ktoś by chciał świętować nadejście nowego roku dwa razy? Jeśli tak, warto odwiedzić Salamankę, w uniwersyteckim mieście powitanie nowego roku ma bowiem miejsce 15 grudnia. Trudno się zresztą temu dziwić. Studencka brać na święta rozjeżdża się do domów, a przecież nie brakuje osób, które dałyby wiele, aby spędzić tę szczególną noc w gronie przyjaciół. Jeśli chcemy witać nowy rok w niecodzienny sposób możemy zastanowić się również nad wizytą w Brazylii, okazuje się bowiem, że kraj ten może nas zachwycić nie tylko pięknem karnawału. W sylwestrową noc nie powinno nas zaskakiwać to, że większość naszych współbiesiadników ubiera się na biało, Brazylijczycy wierzą bowiem, że kolor ten zapewni im nie tylko pomyślność, ale i pokój. Z tego samego powodu dzień przed sylwestrem brazylijskie plaże są pełne ludzi. Mieszkańcy okolicznych miast i wiosek nie pojawiają się jednak na nich wyłącznie dla przyjemności. Mają do wykonania odpowiedzialne zadanie, w morze należy bowiem wypuścić łodzie z podarkami dla bogini Yemanji, której gniew może być wyjątkowo kłopotliwy. Szukając ciekawych zwyczajów sylwestrowych możemy udać się również do Włoch. Tam jedna z tradycji nakazuje, aby nowy rok witać w czerwonej bieliźnie. Zasada ta powinna być przestrzegana zwłaszcza przez niezamężne damy, czerwona bielizna gwarantuje bowiem nie tylko pomyślność, ale i zwiększenie szans na szczęśliwe zamążpójście.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 569 745

E-mail: kontakt@hotel-zlotaroza.pl

Jak wybrać najlepsze miejsce na konferencję czy bankiet? Jak wybrać hotel dla gości weselnych? Czy wesele w hotelu to dobry pomysł? Odpowiedzi znajdziecie na naszej stronie.