Imprezy integracyjne - szkodzą czy pomagają firmie?

Wielu pracodawców zastanawia się czy organizować wyjazdy integracyjne dla swoich pracowników bo związane są z nimi spore koszta a mają różny, czasami smutny finał dla złe zachowujących się na nich pracownikach. Mówi się o wzmacnianiu więzi między nimi a firmą, budowanie dobrych relacji a także poprawie komunikacji. Wydawać się może więc że wymierne korzyści są duże więc warto w nie inwestować.

Popularność wyjazdów integracyjnych

Mimo kryzysu organizuje się wiele imprez pracowniczych bo świadczy to o oryginalnym i nowoczesnym podejściu właściciela przedsiębiorstwa do swoich podwładnych. Niektórzy nie lubią takiej atmosfery sztuczności bo z jednej strony trzeba się dobrze bawić i budować dobre relacje a z drugiej strony trzeba uważać co się robi i co się mówi w towarzystwie współpracowników. Czasami jedna z uczestników imprezy jest podstawiona przez szefa aby złożyć mu po wyjeździe raport z tego co mówili i robili podwładni, jest to dość dyskusyjna kwestia i nie każdemu odpowiada.

Integracja jest istotna gdy zespół jest nowy, ludzie słabo się wzajemnie znają, mogą sobie nie ufać a dzięki nieformalnemu spotkaniu poznają się lepiej i budują więzi. Lepsza współpraca motywuje grupę a wplatanie szkoleń w tego typu zabawę na pewno sprawia, że nasi podwładni są lepszymi i lepiej wyszkolonymi ludźmi. Wartościowe szkolenia na pewno będą procentować i działać na korzyść całej firmy.

Cel spotkania na integracji

Podczas wyjazdów integracyjnych należy zadbać o rozwiązywanie konfliktów, poprawienie komunikacji i organizację zadań w codziennym działaniu firmy. Imprezy tego typu uwidaczniają role pełnione w zespole co może być wskazówką dla szefa, myśląc o ewentualnym awansie lub okrojeniu zespołu.

Organizacja imprez integracyjnych może przybierać różne formy, na przykład wyjazdy w urokliwe miejsca za miasto, spotkania survivalowe czy spływy kajakowe. Szczególnie modne są właśnie szkoły przetrwania gdzie pracownicy biurowi muszą pełnić zupełnie inną rolę niż na co dzień, zrzucają białe koszule, na twarz nakładają maskujące barwy i otrzymują operacyjne zadania. Ich zaangażowanie w taką zabawę będzie odzwierciedleniem zachowania w biurze. Można się wtedy odstresować, skupiając się na wykonaniu zadania i zapomnieć o kłopotach w pracy.

Pojawiają się ekstremalne sytuacje powodujące wzrost zaufania w grupie co przekłada się na współpracę w biurze.

Ważne jest umiejętne kierowanie zespołem przez trenera prowadzącego imprezę lub przełożonego z pracy. Takie działanie pomoże wypracować lub wzmocnić sposoby współdziałania, rozwiązać konflikty i odnaleźć drogę we wzajemnej komunikacji. Pracownik w stresujących sytuacjach obnaża swoją twarz, co jest istotną informacją, którą szef może później wykorzystać.

Dobrze współpracujący zespół jest swego rodzaju skarbem jakim powinien cieszyć się właściciel przedsiębiorstwa bo działa to na korzyść w rozwoju firmy.

 

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 569 745

E-mail: kontakt@hotel-zlotaroza.pl

Jak wybrać najlepsze miejsce na konferencję czy bankiet? Jak wybrać hotel dla gości weselnych? Czy wesele w hotelu to dobry pomysł? Odpowiedzi znajdziecie na naszej stronie.